kindersicherung zu hause app zum spionieren best android mobile spy software iphone 5s kindersicherung android als überwachung android spionage app finden press eigene nummer orten iphone ausspionieren software spy sms telefon orten gratis how to remove spyware iphone 5s spionage software mobile spy android 4.4 handy abhören app gratis kindersicherung auf dem ipad salfeld kindersicherung 2015 knacken whatsapp spionage altes handy handy ortung löschen app gay spy kindersicherung für app handy orten samsung kinderschutz press spyware iphone 5 ios 8.4 kindersicherung internet knacken handy orten gps handy verloren orten t-mobile kinderschutz internet open source gps ortung auto handy kindersicherung software telekom

پرسش و پاسخ در مورد شارژ ساختمان

سؤال: با سلام سوالی در مورد حقوق و مقررات آپارتمان داشتم ممنون میشم جواب بدید

من مدیر یک ساختمان 6 طبقه 12 واحدی هستم اخیرا بدلیل کاهش فشار آب اهالی ساختمان تصمیم به نصب پمپ آب دارند سوال من اینست که هزینه نصب وراه اندازی پمپ آب شامل حال واحدهای همکف که مشکل فشار آب ندارند میشود یا نه؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخ:

ماده 4 آیین نامه اجرایی در بند ب، تاسیسات مشترک ساختمان را با ذکر عبارات از قبیل و غیره به طور تمثیلی نه حصری به شرح زیر بر می‌شمارد:

چاه آب، پمپ آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، تابلوهای برق، کنتورها (اعم از کنتورآب، برق و گاز)، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع باشد، لوله‌ها، گذرگاه‌های زباله و محل جمع آوری زباله.

سوال شما به این شکل است که هزینه پمپ آب، به این دلیل که آپارتمانی در طبقه اول قرار دارد، بر او تحمیل می‌شود یا خیر؟

باید گفت که مالک طبقه اول به هیچ وجه نمی‌تواند از پرداخت هزینه نصب پمپ آب خودداری کند. زیرا اولا هزینه نصب پمپ نباید به طور مجزا و مستقل، از تک تک واحدها دریافت شود بلکه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود.

ثانیا، پمپ یا هر تاسیسات دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه گردیده جزو منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها بر عهده مدیر ساختمان است. بعضی از تاسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحدها و پاره‌ای از آن‌ها مورد استفاده دیگر نباشد.

همانطور که اشاره شد این بخش از ساختمان جزء قسمت‌های مشترک است و بنا بر قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نه الزامی است.

البته مالک مورد نظر اگر بتواند ادعای خود مبنی بر مناسب بودن فشار آب در طبقات بالاتر را اثبات کند، می‌تواند از پرداخت هزینه مورد نظر سر باز زند. (که آن خود مقوله‌ای جداگانه و غیر مرتبط با سؤال است.)

موفق باشید

-------------

سؤال: آپارتمان های با متراژیکسان ولی با تعداد ساکنین متفاوت ازیک تاپنج نفر ایا بایدشارژ یکسان پرذاخت نمایند؟وبا توجه به حذف یارانه وافزایش  نرخ اب و برق وگاز واینکه اکثریت سه نفر به بالا هستندو بنفعشان نیست که با این مورد موافق باشند ایا قانونی برای حماتک نفره ها وجود دارد یا باید بسوزیم وبسازیم؟
دراپارتمان ماهیئت مدیره فقظ شارز تحویل میگیردوبا عدم مسولیت پذیری وسوئ مدیریت باعث ایجاد اختلاف ودشمنی بین ساکنین شده است وچون کسی حاضر به قبول این مسئولیت بدلیل بی فرهنگی اکثریت ساکنین ان نیست تعدادی از ساکنین سود جو با قبول این مهم بدون در نظر گرفتن رضایت ساکنین نظرات خود را تحمیل میکنند ودر برابر اعتراضات جوابگو نمی‌باشند. ایا قانونی برای حمایت ماوضع شده است ایکاش از سوی دولت خدمتگذار فرمی برای نظر سنجی از ساکنین اپارتمانها تهیه وتوزیع میشد وبر اساس ان به مشکلات اپارتمان نشبنی رسیدگی میشد تازمانیکه مردم فرهنگ اپارتمان نشینی را کسب ورعایت کنند ایا امیدی هست؟

پاسخ:

با توجه به سوال شما مبنی بر اعتراض به نحوه تقسیم شارژ در آپارتمانتان، باید به عرض برسانیم که 2 راه برای تقسیم شارژ در آپارتمانها وجود دارد، ابتدا این دو را در اینجا بخوانید.

همانطور که مطالعه فرمودید تمام موارد و راه‌های فوق در صورتی است که به تصویب مجمع عمومی ساختمان رسیده باشد و سپس اجرایی خواهد شد.

اما در مورد اعتراض شما به سهمتان از هزینه‌های عمومی آپارتمان، باید دانست که اعتراض به کلیت هزینه‌های عمومی در ساختمان امکان‌پذیر نمی‌باشد. مالک معترض فقط می‌تواند به سهم خود از هزینه‌های مشترک در دادگاه اعتراض کند، اما نمی‌تواند به آنچه از ناحیه مجمع عمومی ساختمان به عنوان بودجه ساختمان، به تصویب رسیده در هیچ مرجعی اعتراض کند. زیرا این بودجه در مجمع عمومی تصویب شده و هیچ دادگاهی صلاحیت رسیدگی به آن را ندارد.

در مورد مشکلات مربوط به مدیریت؛ مجمع عمومی ساختمان باید در مورد آن تصمیم‌گیری لازم را انجام بدهد و نسبت به تعویض و پایان کار مدیران ساختمان تصمیم بگیرد.

اما در مورد آن راهکار دولتی که فرموده بودید، به نظر ما درست نیست که پای دولت را به حیطه شخصی زندگی مردم، حیطه‌ای که خود قادر به حل آن هستند باز کنیم.

--------------

سؤال: اپارتمان ما 6 واحد است . 5 واحد بر ای مرمت و بازسازی ساختمان توافق داریم . اما یک واحد.همکاری نمیکند . ایا قوانین اپارتمان نشینی برای چنین مشکلی قانونی دارد؟ از راهنمایی شما ممنون میشوم.

پاسخ:

در ماده 13 قانون تملک آپارتمان ها که در مورد بازسازی و مرمت ساختمان است، تفاوتی ندارد که اکثریت مخالف بازسازی ساختمان باشند یا اقلیت. بهرحال، حتی یک نفر از مالکان هم موافق باشد باید ساختمان بازسازی شود. در این صورت موافق و یا موافقان بازسازی ساختمان، می توانند مخالفان را از طریق دادگاه ملزم به بازسازی نمایند. منتها مشکل اینجاست که در صورت محکومیت مخالفان از سوی دادگاه، موافقان ناچارند هزینه احداث تمامیت ساختمان را راسا پرداخته و آن را طبق صورت مجلس تفکیکی بازسازی و سپس هزینه های خود را از مخالفان مطالبه کنند. در صورت عدم پرداخت، موافقان می توانند نسبت به طلب خویش از محل بازداشت آپارتمان آنان، مطالبات خود را وصول نمایند.

پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر عمل و یا تصمیمی با یک دفتر حقوقی با جزئیات مشورت کنید.

-------------

سؤال: سلام. حدود 1 سال است که اپارتمان خود را موقتا تخلیه کرده ایم و هیچ گونه مصرفی از قبیل اسانسور برق و اب نداشتیم. سوال من این است که ایا در این مدت که ما در ان واحد نبودیم و انجا خالی بوده شارژ ماهیانه به ما تعلق میگیرد یا خیر؟لطفا راهنمایی  کنید ممنون.

پاسخ:

سوال شما در مورد عدم استفاده از ساختمان به مدت یک سال است. در قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است.

بدیهی است هزینه‌هایی که به عنوان هزینه‌های جاری معروف هستن؛ مانند برق و آب نباید از جانب شما پرداخت گردد. ولی هزینه‌های مشترک که به اورشارژ (شارژ مالکین) معروف هستند باید پرداخت گردند. این موارد شامل هزینه‌هایی مانند اضافه کردن تاسیسات، تعمیرات تاسیسات، رنگ آمیزی و ... می‌شود.

------------

سؤال: ما طبقه همکف یک آپارتمان 6 طبقه ساکنیم آسانسور هیچ استفاده برای ما ندارد میخواستم بدونم هزینه ماهانه تعمیرات آسانسورکه مبلغ زیادی هم میشه شامل حال ما هم میشود یا نه؟

پاسخ:

این سوال را به دو صورت می‌توان پاسخ داد:

1- اگر هزینه‌های آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد:

مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند ولو اینکه از آسانسور استفاده ننماید. زیرا اولا هزینه تعمیر آسانسور نباید به‌طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها اخذ شود بلکه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود. ثانیا، آسانسور و یا هر تاسیسات دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه گردیده، جزو منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها به عهده مدیر ساختمان است. بعضی از تاسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحدها و پاره‌ای از آن‌ها مورد استفاده بعضی دیگر نباشد. همچنانکه قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: «پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است.»

2- امکان دارد هزینه‌های آسانسور تفکیک شده نسبت به کل هزینه‌های ساختمان باشد: که در این صورت ساکنین در مجمع عمومی می‌توانند فرمول و یا روش خاصی برای تقسیم هزینه‌های آسانسور تعیین کنند که فقط بر اساس این تصمیم هیئت مدیره است که می‌توان طبقه را در میزان شارژ هزینه‌های آسانسور دخیل کرد.

-----------

سؤال:
مشکلی در آپارتمان ما پیدا شده که برای حل آن از شما کمک می خواهیم. ما در آپارتمانی شش واحده و جنوبی زندگی می کنیم. دو واحد از این آپارتمان ها متعلق به ما و الباقی برای 4 مالک دیگر است. از این 4 واحد دو مالک خانه خود را اجاره داده و دو مالک دیگر در آپارتمان خود سکونت دارند. آپارتمان ما سه حق پارکینگ دارد که دو تای آن برای دو واحد ما و یک سهم آن در اختیار یکی از مستاجرین است. تا ماه اخیر ما هر دو پارکینگ خود را به دو مالک مستقر در آپارتمان اجاره داده بودیم ولی بدلیل اختلافات بوجود آمده از یکی از مالکین تقاضا کردیم که دیگر تمایلی به اجاره پارکینگ به ایشان را نداریم و خودمان می خواهیم از آن استفاده کنیم. اما مالک مذکور می گوید که می تواند ماشینش را در حیاط ساختمان که جزء مشاعات ساختمان است پارک نماید. حیاط ساختمان حدود 40 متر است. این مالک می گوید که سهم او از مشاعات حیاط حدود 6 متر است و می تواند ماشین پرایدش را در آن 6 متر جای دهد، در حالی که در حیاط بیشتر از دو ماشین جا نمی گیرد. آیا او حق دارد از مشاعات ساختمان به عنوان پارکینگ خود استفاده کند؟ آیا ما می توانیم در پارکینگ را قفل زده و کلید آن را فقط به کسانی که حق استفاده از پارکینگ را دارند بدهیم؟ آیا قوانینی در این رابطه وجود دارد؟ گفته می شود درب پارکینگ متعلق به پارکینگ داران است و تمامی مخارج آن نیز برعهده آنها می باشد؛ آیا این گفته صحت دارد؟
با تشکر از راهنمایی شما

پاسخ:

در جواب به بخش اول سوال که مربوط به پارک ماشین در قسمت مشاع ساختمان(حیاط) است، طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیاء دیگر در قسمت‌های مشترک ممنوع است. مالک یا استفاده کننده‌ای که اشیاء و لوازم خود را در قسمت‌های مشترک قرار داده باید آن لوازم (از جمله ماشین) را از قسمت‌های مشترک بردارد. هرگاه آن‌ها را از آن قسمت‌ها ازاله نکند، مدیر ساختمان به مالک آن، تذکر می‌دهد تا نسبت به ازاله آن اقدام کند. چنانچه اعتنا نکرد با ارسال اظهار نامه خواستار ازاله آن از قسمت مزبور می‌گردد. در صورتی که پس از ارسال اظهار نامه، وسایل و یا ماشین خود را برداشت، فقط هزینه ارسال اظهار نامه به حساب بدهکاری او منظور و مشکل حل می‌شود. وگرنه در صورت ابلاغ اظهارنامه و عدم اعتنا از سوی مالک مزبور مدیر ساختمان می‌تواند اقدامات زیر را انجام دهد:

1- تامین دلیل

2- تقدیم دادخواست به دادگاه

3- شکایت به دادسرا

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای بالا با دفاتر حقوقی مشورت نمایید.

در مورد قفل زدن به در پارکینگ؛ به علت اینکه در پارکینگ، جزء مشاعات ساختمان است این کار غیر قانونی است. در پارکینگ متعلق به کل ساختمان بوده و هزینه‌های آن هم مربوط به همه‌ی آپارتمان است. بنابراین اگر بر فرض قصد فروش درب آپارتمان باشد، تمام ساکنان از درآمد حاصله سهم خواهند داشت.

نظرات

| س, 11/25/1390 - 20:14

سلام .حدود 1 سال است که اپارتمان خود را موقتا تخلیه کرده ایم و هیچ گونه مصرفی از قبیل اسانسور برق و اب نداشتیم.سوال من این است که ایا در این مدت که ما در ان واحد نبودیم و انجا خالی بوده شارژ ماهیانه به ما تعلق میگیرد یا خیر؟لطفا راهنمایی  کنید ممنون.
 

علیرضا عبایی | پ, 02/28/1391 - 22:00

سلام.مجتمع ما هشت واحدی میباشدوبه هرواحدیک پارکینگ تعلق میگیرذولی متاسفانه بجای هشت ماشین پانزذه ماشین درمجتمع میباشدکه هفت ماشین اضافی مربوط به چهار واحد (دو واحدمستاجرو دو واحدصاحبخانه که یکی ازانها خود مدیرساختمان است)و هرچه به آنها گفته میشود تاکنون موثر واقع نشده واین خود باعث مزاحمت برای سایر ساکنین شده است.لطفا راهنمایی فرمایید.باتشکر

درسا محمدي | د, 04/05/1391 - 07:43

آيا تمام شارژ ساختمان را مستاجر بايد بپردازد يا بخشي از آن را بايد موجر نيز متقبل شود.ما در ساختماني مستاجر هستيم و مبلغ شارژمان نيز زياد ميباشد بدليلي آنكه مقداري از آن در صندوق ساختمان پس انداز ميشود و صرف هزينه هايي مي شود كه بعهده صاحب خانه است فقط مقداري از آن ماهانه صرف پرداخت قبوض آب و گاز مي شود !!!!!!!

نیلوفر علیزاده | د, 04/05/1391 - 13:07

سلام
واحد 9 در طبقه پنجم هستم آخرین طبقه ساختمانی هستیم و دچار افت شدید فشار آب - ساختمان نوساز است و مکان پمپ آب همه واحد ها مشخص است - مدتی است اقدام به گذاشتن پمپ آّب بروی انشعاب با مخزن نموده ایم اما واحد مستقر در پارکینگ که بطور خلاف ساخت وساز نموده بدلیل صدای پمپ ما را شکایت نموده
سوال داشتم از خدمتتان : ایشان که بطور قانونی خودشان حکم قلع بنا دریافت نموده اند از شهرداری در زمان ساخت چطور ممکن است بتوانند شکایت نمایند
2-مگر در نقشه مکان پمپ تائید نشده پس چگونه اداره آب به ما اخطار جمع داده ! با وجود منبع آب متصل به پمپ

نیلوفر علیزاده | د, 04/05/1391 - 13:08

پمپ آب

حسن سعیدی | چ, 04/07/1391 - 19:35

با سلام
سوالی داشتم در مورد دریافت حق شارژ از واحدهایی که پارکینگ ندارند. در صورتی که هزینه نظافت پارکینگ به عنوان بخشی از حق شارژ باشد، آیا ساکنین واحدهای بدون پارکینگ می توانند از پرداخت بخشی از حق شارژ امتناع نمایند؟
در صورتی که ساکنین این واحدها دارای موتورسیکلت یا دوچرخه باشند، بر این مبنا (پرداخت حق شارژ) حق استفاده از پارکینگ به منظور پارک کردن موتور یا دوچرخه را دارند؟

عزیزاله طهماسب... | پ, 06/02/1391 - 11:06

با سلام
درخصوص سوال مربوط به عدم استفاده از آپارتمان و سوال در خصوص نحوه پرداخت یا عدم پرداخت شارژ ، جواب آن سایت نامعلوم و به نظر بنده غلط می باشد . چرا که 1 - با توجه به فرض سوال که کنتور آب ساختمان کلی و برق عمومی باشد ، با توجه به استفاده از برق برای راهاندازی موتورخانه و آسانسور و ... و خمچنین آب برای استفاده از مصارف عمومی شامل آبیاری و ... و همچنین گاز به همین منوال آیا پاسخ شما در خصوص عدم پرداخت هزینه ها از طرف مالک واحد خالی صحیح است ؟
2 - با توجه به ماده 4 سهم هر یک از مالکین از قسمت های مشترک در ابتدا تعریف شده ولی آن بخش که آن سایت نیز به آن اشاره نموده است مربوط به هزینه های مشترک می باشد . لذا بنظر میرسد با توجه به اینکه هزینه های آب و گاز و برق که دارای یک کنتور مشترک می باشند جز هزینه های مشترک می باشند مشمول ماده 4 شده و می بایست پرداخت گردند . چون اصولا امکان جدا سازی هزینه ها در این موارد امکانپذیر نمی باشد .
خواهشمند است در این خصوص توضیح دهید
با تشکر -2/6/1392

لیلا خدامی | چ, 06/29/1391 - 10:53

با سلام و خسته نباشید. آپارتمان ما بیست واحدی است که تنها شش واحد انباری دارند. البته سه واحد نیز مدتها قبل، سه انباری روی پشت بام برای خود ساخته اند (ظاهرا توافقی بوده است) پارکینگ پایین ساختمان فضای خالی غیر قابل استفاده برای احداث چند انباری را دارد. چگونه می توان به طور قانونی در آنجا انباری ساخت؟

فرشته آذری | پ, 07/13/1391 - 21:12

با سلام
آپارتمان ما 6 واحد 95 متری با 6 پارکینگ می باشد. ما دو ماشین داریم که یکی را با رضایت ساکنین در حیاط قرار می دهیم اکنون یکی دیگر از همسایگان 2 دستگاه ماشین دوستان خود را در ساختمان نگه می دارند . می خواستم بدانم آیا قانونا اجازه آوردن ماشین افراد غریبه به داخل ساختمان وجود دارد یا خیر؟ درضمن به دلیل اینکه حیاط بزرگ است مشکلی از نظر فضا وجود ندارد. ولی هزینه باز وبسته شدن واستهلاک درب و... در اینصورت چگونه است؟

مهمان (مقایسه نشده.) | ي, 08/28/1391 - 10:54

سلام در آپارتمان ما یکی از واحدها 6 ماه است که ساکن شده مستاجر است اما شارژ نمیدهد در حال حاضر آب ساختمان در حال قطع شده است و ایشان میگوید قطع شود مشکلی نیست و...
لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

حسن محمدی (مقایسه نشده.) | ي, 08/28/1391 - 20:16

سلام
وقت بخیر ما در یک ساختمان 4 طبقه و 12 واحدی هستیم
مشکل ما این است که ما پارکینگ نداریم ولی انباریمان در پشت پارکینگ یا زیر پله واقع شده است آیا هزینه رنگ کردن پارکینگ به واحدی های هم که پارکینگ ندارند شامل می شود یا خیر ممنون

محمد یزدانی (مقایسه نشده.) | پ, 09/02/1391 - 12:42

سلام
در یک مجتمع 30 واحدی تعداد 22 واحد با نصب کنتور گاز مجزا و پکیج از سیستم گرمایشی مرکزی استفاده نمی نمایند.و 7 واحد به دلیل بر خی مشکلات فنی از آن استفاده می نمایند. در این صورت نحوه بهره برداری و تعمیر نگهدار ی آن به چه شکلی خواهد بود

نظر بدهید...

محتوای این ورودی به طور خصوصی نگهداری می‌شود و در معرض عموم نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس های ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خط‌ها و پاراگراف‌ها به صورت خودکار به خط بعد بروند.

اطلاعات بیشتر راجع‌به گزینه‌های فرمت‌بندی

ورود اعضاء

سبد خرید

مشاهده سبد خرید

مجله دکوراسیون

برای دریافت منظم طرح‌ها واشتراک در دوهفته‌نامه آنلاین دکوراسیون، ایمیل خود را همین پایین وارد کرده و دکمه مشترک شوید را کلیک کنید.